Gluten Duyarlılığı Nedir?

Buğday, arpa, çavdar gibi tahılların içeriğinde bulunan ve yiyeceklere yapışkan, tutucu bir kıvam kazandıran gluten, bitkisel bir proteindir. Ancak gluten bazı bünyelerde sindirim ve emilim problemlerine yol açabilir. Glutenin ince bağırsakta yol açtığı tahribatla ilişkili olarak çölyak hastalığını duymuş olabilirsiniz. Çölyak ile çok benzer semptomlar gösteren bir diğer hastalık da gluten duyarlılığı. Üstelik gluten duyarlılığı, çölyak hastalığına göre çok daha sık rastlanan bir gluten hassasiyeti türü.

Gluten duyarlılığı, genelde orta yaşlarda ortaya çıkan ve kadınlarda daha sık rastlanan bir problemdir. Tıpkı çölyak hastalığında olduğu gibi gluten duyarlılığında da şişkinlik ve hazım problemleri, halsizlik gibi belirtiler göze çarpar. Ancak gluten duyarlılığını tespit edebilmek için geliştirilmiş bir test bulunmamaktadır. Buna karşın doktorumuz Deniz Duman’ın da belirttiği üzere beslenmenizden gluteni çıkarmak, hastalığın hem tespit edilmesini kolaylaştırır hem de bilinen tek tedavi yöntemidir.

Gluten Duyarlılığı ve Çölyak Arasındaki Fark Nedir?

Her iki hastalıkta da belirtiler aynı olmakla beraber, gluten duyarlılığı ve çölyak arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Çölyak, kronik ve genetik bir hastalıktır. Gluten duyarlılığı ise ilerleyen yaşlarda etkileri görülebilen bir hastalıktır.

Eğer gluten duyarlılığınız varsa, vücudunuza gluten aldığınızda kolayca sindiremezsiniz ve şişkinlik, hazımsızlık gibi problemler yaşayabilirsiniz. Ancak çölyak hastasıysanız, gluten sadece rahatsızlık vermez; aynı zamanda ince bağırsaklarda tahribat yaratabilir. Bu da ilerleyen zamanlarda daha ciddi problemlere yol açabilmektedir.

Gluten Duyarlılığı Olan İnsanlar Ne Yiyebilir?

Çölyakla oldukça benzer semptomlar gösteren gluten duyarlılığı tedavisinde de gluteni beslenmenizden çıkarmanız ve yeni bir hayat düzeni belirlemeniz gerekir. Ancak bunun hayatınızı sınırlandıracağını düşünmeyin. Glutensiz gıdalar arasında diyetinize dahil edebileceğiniz pek çok alternatif bulunuyor. Detaylı bilgi için Glutensiz Beslenme sayfasını inceleyebilirsiniz.

UZMANA BİR SORUM VAR! PROF. DR. DENİZ (GÜNEY) DUMAN Soru Sor Sıkça Sorulan Sorular