Gluten Nedir?

Gluten, buğday, arpa, çavdar gibi tahıllarda bulunan, bitkisel bir proteindir. Yiyeceklerde bağlayıcı etkisi olan ve kıvam arttırıcı olarak kullanılan glutene, ekmek, makarna, bulgur ve diğer pek çok hamur işi tarifinde rastlayabilirsiniz. Bitkisel kaynaklı bir protein olan gluten, bazen sindirim sorunlarına, halsizliğe ya da cilt problemlerine yol açabilir. Bu gibi durumlar, gluten duyarlılığı, hassasiyeti ya da daha ileri boyutlarda çölyak hastalığına işaret edebilir. Buna karşın doktorumuz Deniz Duman, beslenmenizden gluteni çıkarmanızı, gluten free ürünlerle yeni bir beslenme düzenine geçmenizi öneriyor.

Gluten Free Nedir?

Paketli gıdalarda, kozmetiklerde, kişisel bakım ürünlerinde, ilaçlarda rastlayabileceğiniz “Gluten Free” ibaresi, bu ürünlerin glutensiz olduğu anlamına gelir. Eğer gluten duyarlılığınız varsa, market alışverişlerinizde gluten içermeyen ürünleri tercih edebilir, bu sayede glutene bağlı olarak gelişen rahatsızlık hislerini önleyebilirsiniz.

Sofranıza glutensiz gıdaları dahil ederken lezzetten ödün vermemek için ne yapacağınız konusundaysa önerimiz, Eti Pronot ürünlerine göz atmanız. Özellikle, gluten içerikli çay saati lezzetlerine alternatif üretmek isterseniz, glutensiz çeşitleri ile Eti Pronot’u güvenle tercih edebileceğinizi hatırlatalım.

UZMANA BİR SORUM VAR! PROF. DR. DENİZ (GÜNEY) DUMAN Soru Sor Sıkça Sorulan Sorular