Gluten Duyarlılığı

Huzursuz (İrritabl) Bağırsak Sendromu Belirtileri

Huzursuz (İrritabl) Bağırsak Sendromu Belirtileri

Tekrarlayan karın ağrıları, neredeyse her gün kendisini gösteren şişkinlik veya ishal gibi günlük hayatınızı etkileyen sorunlarla mücadele ediyor olabilirsiniz. Eğer adını koyamadığınız bir sindirim sorununuz olduğunu düşünüyorsanız, huzursuz (irritabl) bağırsak sendromu hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

İrritabl bağırsak sendromu (İBS) karında şişkinlik ve ağrı ile beraber bağırsak alışkanlıklarında birtakım değişkenliklerle karakterize bir bağırsak hastalığı. Hayatı tehdit etmeyen ancak hayat kalitesini son derece bozan huzursuz bağırsak sendromu, uzun vadede yönetilmesi gereken kronik bir durum olarak karşımıza çıkıyor. İrritabl bağırsak sendromunun semptomları kontrol altına alınabiliyor ve gerekli tedavilerle hafifletilebiliyor. Dolayısıyla huzursuz bağırsak sendromu yaşadığınızı düşünüyorsanız öncelikle sendromun belirtilerini gösterip göstermediğinize bakmalı, ardından uzmana başvurarak gerekli çözüm yollarını aramalısınız. O halde huzursuz bağırsak sendromu belirtileri neler, keşfetmeye başlayalım!

Huzursuz Bağırsak Sendromu Öncesinde Belirti Gösterir mi?

Huzursuz Bağırsak Sendromu Öncesinde Belirti Gösterir mi?

Kendinizi sürekli tuvalete çıkma isteği içerisinde buluyor ve hafif bile olsa karın ağrısı hissediyorsanız belki de huzursuz bağırsak sendromunun sizi önceden uyardığını söyleyebiliriz. Huzursuz bağırsak sendromunun birer belirtisi olan bu uyarılar, dikkate alınmadığında daha şiddetli hale gelebiliyor.

Healthline sitesinde yayınlanan Everything You Want to Know About Irritable Bowel Syndrome (IBS) başlıklı içeriğe göre huzursuz bağırsak sendromu belirtilerinin şiddeti ve görülme süresi kişiden kişiye değişiyor. Öyle ki kimi kişilerde huzursuz bağırsak sendromu belirtilerinin şiddeti son derece az olurken, kimileri bu sendromun semptomlarını daha ağır hissedebiliyor.

Sıklıkla bağırsaklarınızda hareketlenmeler yaşıyorsanız, tuvalet alışkanlıklarınız değiştiyse veya karnınızda anormal bir şişlikle karşılaştıysanız huzursuz bağırsak sendromu ihtimalini göz önünde bulundurabilirsiniz. Fakat elbette sorunun temelinde yatan başka bir rahatsızlık da olabilir. En doğru tanı ve tedavi yöntemi için mutlaka uzman bir hekime danışmalısınız.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Huzursuz Bağırsak Sendromu Belirtileri Nelerdir?

National Health Service (NHS)’te yayınlanan What is IBS? isimli araştırmaya göre huzursuz ya da hassas bağırsak sendromu belirtileri şu şekilde:

Karın Ağrısı ve Mide Krampları

İBS’nin en yaygın belirtisi karın ağrısı. Huzursuz bağırsak sendromundan kaynaklanan karın ağrısı karnın alt kısmında ya da herhangi bir yerinde hissedilebiliyor ve kramplara benzer bir karaktere sahip oluyor. Ağrı bazen diğer semptomlarla birlikte de ortaya çıkabiliyor.

İshal ve Kabızlık

İBS hastalarının bazıları sık sık ishal sorunu yaşadıklarını paylaşıyor. Bilindiği üzere ishal, dışkının sıvı veya gevşek olmasına neden oluyor. Bazı İBS hastaları ise kabızlık yaşadıklarını ifade ediyor. Bu durumda dışkılama zor ve ağrılı olabiliyor. Huzursuz bağırsak sendromunda ishal ve kabızlık aynı anda da görülebiliyor.

Dışkıda Mukus

İBS hastalarının dışkılarında bazen mukus (sümüksü madde) görülebiliyor.

Aşırı Gaz ve Şişkinlik

İBS hastaları genellikle karın ve bağırsak bölgesinde şişkinlik hissi yaşıyor. Bu, karın bölgesinde belirgin bir rahatsızlık hissine neden olabiliyor. Gaz çıkışıyla birlikte çoğunlukla rahatlama sağlanıyor.

İştah Değişiklikleri

İrritabl bağırsak sendromu belirtileri iştah değişikliklerine yol açabiliyor. Bir gün iştah kaybı yaşanması, diğer gün ise aşırı iştahlı olmak İBS’nin önemli belirtileri arasında yer alıyor.

Baş Ağrısı ve Migren

Huzursuz bağırsak sendromu belirtilerinde az yaygın olan baş ağrısı ve migren, çoğunlukta kadınlarda görülüyor. Healthline sitesinde yayınlanan Common IBS Symptoms in Females isimli makale, İBS’si olan kadınların migren sorunu yaşama ihtimalinin yüksek olduğunu ortaya koyuyor.

Kaygı ve Stres

Huzursuz bağırsak sendromunun diğer tüm belirtileri günlük hayatı olumsuz etkilediğinde çoğunlukla kaygı ve stresi de beraberinde getiriyor. İBS hastaları ağırlıklı olarak stres altında hissedip olumsuz bir ruh haline bürünebiliyor.

Depresyon

İrritabl bağırsak sendromuyla ortaya çıkan kaygı ve stres bozuklukları, ilerleyen dönemlerde depresyona neden olabiliyor. Kişinin sindirim sistemiyle beyni arasındaki iletişimi sağlıklı olarak sürdürememesi, uzun vadede depresyonla sonuçlanabiliyor.

Yorgunluk

İBS semptomları sık sık yorgunluğa neden olabiliyor. Bu durum uyku problemleri veya kronik stresle de ilişkilendiriliyor.

İrritabl bağırsak sendromu belirtileri arasında karın ağrısı mutlaka bulunuyor. Bununla birlikte şişkinlik, gaitada mukus, kabızlık ya da değişen bağırsak alışkanlıklarıyla seyrediyor. Araştırma İBS’ye sıklıkla depresyon, anksiyete ve stresin de eşlik ettiğini vurguluyor. Aynı zamanda İBS tanısı koymadan önce mutlaka alarm semptomların araştırılması gerektiği ifade ediliyor. Alarm semptomlar arasında ise aşırı kilo kaybı, demir eksikliği, rektal kanama ve açıklanmayan kusma yer alıyor.

İrritabl Bağırsak Sendromu Belirtisi Görüldüğünde Ne Yapılmalıdır?

İrritabl Bağırsak Sendromu Belirtisi Görüldüğünde Ne Yapılmalıdır?

İrritabl bağırsak sendromu bulgularının şiddeti arttığında ve belirtiler azalmadığında mutlaka doktora başvurmalı ve çözüm yolu aramalısınız. Doktor semptomlarınızı değerlendirecek, teşhis koymak için gerekli testleri yapacak ve size en uygun tedavi yöntemini belirleyecek.

İrritabl Bağırsak Sendromu Ağrısı Nerede Olur?

İrritabl Bağırsak Sendromu Ağrısı Nerede Olur?

The Journal of Turkish Family Physician dergisinde yayınlanan makale, İBS’nin temel klinik özelliği olan karın ağrısının, karnın herhangi bir yerinde veya alt kısımlarında meydana gelebileceği ifade ediyor. Bununla birlikte İBS sendromu baş ağrısı, eklem ağrısı ve disparoni gibi vücudun farklı bölgelerinde ağrılara da neden olabiliyor.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Belirtileri Azaltılabilir mi?

Huzursuz Bağırsak Sendromu Belirtileri Azaltılabilir mi?

Huzursuz bağırsak sendromu belirtilerini azaltmak ve bu hastalığın şikayetlerini minimuma indirmek mümkün. Healthline sitesinde paylaşılan Are There Treatment Options for Reversing IBS? başlıklı makaleye göre irritabl sendromu olan kişiler, İBS’yi yönetmek ve semptomları hafifletmek için yaşam tarzı değişiklikleri ve diyet modifikasyonları gibi tedavi seçeneklerini değerlendirebilir. Bu aşamada İBS’si olan bireylerin belirtileri tetikleyecek yiyecek ve içeceklerden uzak durarak özel bir beslenme düzeni uygulaması, başlangıç adımı için ideal bir seçenek oluyor. 

İrritabl bağırsak sendromundan muzdarip olan kişilerin fiziksel egzersizlere yönelmesi de hastalığın bulgularını azaltmak için tercih edilebilecek yollardan biri. Huzursuz bağırsak sendromunun belirtileri arasında yer alan stres ve kaygı gibi durumları en aza indirmek için ise kişilerin uzman bir psikologla görüşmesi ve terapi alması tavsiye ediliyor.

Eğer huzursuz bağırsak sendromu belirtilerine sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, vakit kaybetmeden harekete geçerek yaşam kalitenizi artırabilirsiniz. Huzursuz bağırsak sendromu söz konusu olduğunda akla gelen ihtimallerden biri olan çölyak hastalığı hakkında da buraya tıklayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

*Bu sayfada yer alan açıklamalar, sağlık tavsiyesi ve uyarı niteliği taşımamakta olup sadece bilgi edinimi amaçlıdır. Huzursuz bağırsak sendromuna sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, muhakkak uzman hekimlere başvurmalı ve gerekli tedavi yöntemleri hakkında bilgi almalısınız.

Kaynaklar:

Bir yanıt yazın