Gluten var mı?

Makyaj Malzemelerinde Gluten Var mı?

Makyaj Malzemelerinde Gluten Var mı?

Glutenden uzak durulması gereken bir yaşam neredeyse her konuda titiz davranmayı zorunlu kılıyor. Öyle ki çoğunlukla beslenme konusunda ön plana çıkan gluten, esasında farklı bir alanda daha araştırma gerekiyor: Makyaj malzemeleri! 

Makyaj yapmak ve bakımlı olmak kadınlar için en önemli konulardan biri. Ancak çölyak hastasıysanız veya gluten duyarlılığına sahipseniz makyaj malzemeleri konusunda da seçici davranmanız gerekebiliyor. Neden mi? Şaşırtıcı olabilir ama gluten yalnızca besinlerde bulunmuyor. Kozmetik ve bakım ürünlerinde de çölyak hastalarının uzak durması gereken gluten yer alabiliyor. Peki, glutenden uzak durması gereken bir kişiyseniz mutlaka glutensiz kozmetik ürünleri mi tercih etmelisiniz? Bu konuda hangi detayları göz önünde bulundurabilirsiniz? Gelin, tüm bunları birlikte inceleyelim!

Çölyak Hastaları Kozmetik Ürünleri Kullanabilir mi?

Çölyak hastalığı ve gluten hassasiyeti ile ilgili yeni teşhis aldıysanız hayatınızdaki her seçimi gözden geçirmeye çoktan başlamış olmalısınız. Aklınıza gelecek konulardan birinin kozmetik tercihleri olması da bu noktada çok doğal! Çünkü kadınların günlük hayatta en çok kullandığı ürünler kozmetik ve bakım ürünleri oluyor. Bu noktada semptomları tetikleyecek bir tercihte bulunmamak adına araştırma yapmanın büyük bir önemi bulunuyor.

Şöyle ki, çölyak hastaları ve çölyak dışı gluten intoleransına sahip olan kişilerin kozmetik ürünleri kullanmasında herhangi bir sakınca bulunmuyor. Bu noktada daha önemlisi, hangi kozmetik ürünlerinin tercih edildiği oluyor. Glutensiz kozmetik ürünlerinin kullanımında halihazırda herhangi bir risk bulunmuyor. Peki, sizce glutenli kozmetik ürün tercihlerinin söz konusu kişilerde ne gibi bir etkisi olabilir?

Çölyak Hastaları için Kozmetik Ürün Seçimi Neden Önemlidir?

Makyaj Malzemelerinde Gluten Var mı? Çölyak Hastaları için Kozmetik Ürün Seçimi Neden Önemlidir?

Çölyak hastalığı ve gluten hassasiyetine sahip olan kişiler, besin yoluyla glutene maruz kaldığında çeşitli semptomlar yaşıyor. Deriye temas eden glutenli makyaj malzemelerinin de bu kişilerde herhangi bir etkiye neden olup olmayacağı fazlasıyla merak ediliyor. Şöyle ki, gluten proteininin cilt tarafından emilemeyecek kadar büyük olduğunu biliniyor. Bu sebeple deriye temas eden glutenli makyaj malzemelerinin kullanımında herhangi bir sorun ortaya çıkmayacağı düşünülüyor.

Diğer yandan, bazı durumlarda kozmetik ürünlerindeki glutenin kişilerde çeşitli semptomları tetiklemeye neden olabileceği biliniyor. Örneğin; gluten içeren ruj vb. ürünler glutenin ağız yoluyla alınmasına neden olabiliyor. Bununla birlikte, Cosmetic Ingredient Review Expert Panel (Kozmetik İçerik İnceleme Uzman Paneli) tarafından 2018 yılında yapılan bir çalışmada kozmetik ürünlerinde bulunan gluten miktarının aşırı duyarlılığa yol açmayacağı paylaşılıyor.

Çölyak hastaları için kozmetik ürün seçiminin önemi, kişilerin glutene duyarlılık seviyesine göre değişiyor. Glutene aşırı duyarlılığı bulunan veya herhangi bir endişe taşımak istemeyen kişilerin “glutensiz” etiketiyle satışa sunulan kozmetik ürünlerini tercih etmesi daha ideal olabiliyor. 

Çölyak Hastaları Sadece Organik Kozmetik Ürünleri mi Kullanmalı?

Organik kozmetik ürünleri, organik üretim sertifikalı ham maddelerden yapılan ve hiçbir kimyasal içerik barındırmayan ürünleri ifade ediyor. Çölyak hastaları ve gluten hassasiyeti bulunan kişiler söz konusu olduğunda organik kozmetik ürünlerini tercih edip etmemenin herhangi bir önemi bulunmuyor. Bu kişilerin, isteğe bağlı olarak “glutensiz” ya da “gluten-free” etiketine sahip olan ürünleri tercih etmesi daha önemli oluyor. 

Organik kozmetik ürünleri, doğal bileşenlerden üretildiği için hidrolize buğday proteini, buğday çekirdeği veya yulaf yağı içerebiliyor. Bu sebeple glutensiz kozmetik ürünleri tercih etmek isteyen kişilerin bazı organik kozmetik ürünlerinden uzak durması gerekebiliyor. Etiketinde glutensiz olduğu belirtilen organik kozmetik ürünlerinin tercih edilmesinde ise elbette herhangi bir sakınca bulunmuyor.

Tahıl Bazlı Kozmetik Ürünleri Çölyak Hastalığını Tetikler mi?

Makyaj Malzemelerinde Gluten Var mı? Tahıl Bazlı Kozmetik Ürünleri Çölyak Hastalığını Tetikler mi?

National Celiac Association’ın (Ulusal Çölyak Derneği) web sitesinde yer verildiği üzere, çölyak hastalığı uzmanı Dr. Alessio Fasano kozmetiklerde kullanılan ve yutulmayan glutenin kişiler için herhangi bir sorun teşkil etmeyeceğini belirtiyor. Fasano’ya göre, çölyak hastalığı ya da gluten hassasiyeti semptomlarını glutenin yalnızca oral yoldan alımı tetikliyor. Gluten içeren kozmetik ürünlerinin ağız çevresinde kullanımının hastalığın semptomlarını tetikleme riski bulunabilse de bu ihtimalin oldukça düşük olduğu belirtiliyor.

Bununla beraber tahıl bazlı kozmetik ürünlerinin kullanımı bazı kişilerde deri üzerinde döküntü ve kızarıklık gibi hassasiyet yaratabiliyor. Ancak tahıl bazlı kozmetik ürünlerinin kullanımında gelişen bu reaksiyonların gluten duyarlılığından ziyade daha çok buğday alerjisi ile ilgili olabileceği paylaşılıyor. Kozmetik ürünlerinin çölyak hastalığı ya da gluten duyarlılığı semptomlarını tetiklememesi için aşağıdaki önerilere uyulması büyük önem taşıyor:

 • Gluten içeren kozmetik ürünlerine her temas ettiğinizde ellerinizi yıkayın.
 • Tırnaklarınızı kısa tutun ve ağzınıza temas ettirmeyin.
 • Özellikle ağız çevresinde glutensiz kozmetik ürünlerini tercih edin.
 • Gluten içeren ruj kullanıyorsanız dudaklarınızı yalamamaya ve ısırmamaya dikkat edin.
 • Gluten içeren toz ve spreyler hava yoluyla bünyeye karışabileceği için kullanmamaya özen gösterin.
Çölyak hastalığına veya gluten hassasiyetine sahip olan bebeklerde glutenli kozmetik ürünleri kullanımı daha riskli olabiliyor. Özellikle gluten içeren kişisel bakım ürünlerine temas eden bebeklerin ellerini sıklıkla ağızlarına götürmesi hastalık semptomlarını tetikleyebiliyor.

Kozmetik Ürünlerinin Gluten İçerdiğini Gösteren İfadeler Nelerdir?

 • Wheat / Triticum vulgare (Buğday)
 • Wheat bran (Buğday kepeği)
 • Wheat amino acids (Buğday amino asitleri)
 • Wheat germ / Wheat germ extract (Buğday tohumu / Buğday tohumu özü)
 • Hydrolyzed wheat protein / Wheat protein (Hidrolize buğday proteini / Buğday proteini)
 • Hydrolyzed vegetable protein / Vegetable protein (Hidrolize bitkisel protein / bitkisel protein)
 • Barley / Hordeum vulgare (Arpa)
 • Barley extract (Arpa özü)
 • Malt (Malt)
 • Malt extract (Malt özü)
 • Rye / Secale cereale (Çavdar)

Cilt Ürünleri için Doktor ile Görüşülmeli midir?

Makyaj Malzemelerinde Gluten Var mı? Cilt Ürünleri için Doktor ile Görüşülmeli midir?

Bahsettiğimiz gibi, çölyak hastalığına veya gluten hassasiyetine sahip olan kişilerin glutenli cilt ve kozmetik ürünlerine verdiği reaksiyon glutene ne kadar duyarlı olduklarına göre değişebiliyor. Bu sebeple kozmetik ve cilt ürünlerinin seçimi için doktora danışmak en doğru tercih oluyor. Doktorun görüşleri sonrasında kişilerin kullanımına uygun ürünler rahatlıkla seçilebiliyor.

Glutensiz yaşam üzerine daha çok bilgi sahibi olmak için Gluten Var mı? kategorimizi düzenli takip etmeyi unutmayın!

*Bu sayfada yer alan açıklamalar, sağlık tavsiyesi ve uyarı niteliği taşımamakta olup sadece bilgi edinimi amaçlıdır. 

Kaynaklar:

Do I have to use gluten-free skincare and body products?”, National Celiac Association.(çevrim içi)

Bir yorum: “Makyaj Malzemelerinde Gluten Var mı?

Bir yanıt yazın