Çölyak hastalarına aşı yolda!

İnternet sitemize sık gelen sorulardan biri olan “Çölyak hastalığının aşısı yok mu?” sorusunun cevabı net olarak verilemese de sürecin hızlandığı ve bazı gelişmelerin olduğu bilinmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde çölyak hastalığını yenmek umuduyla geliştirilen Nexvax2 isimli aşının faz 1 çalışmaları tamamlanıp faz 2 çalışmalarına başlanmıştır. ImmusanT isimli bir biyoteknoloji şirketi, bağışıklık sistemimizi kullanarak bu hastalığı tedavi etmeyi hedeflemekte ve Nexvax2 üzerinde çalışmaktadır. Faz 1 çalışmalarda ilacın güvenli olup olmadığı az sayıda gönüllü üzerinde test edilmiştir. Glutene maruz kalınca aktif hale geçerek vücuda zarar veren bağışıklık sistemi hücresini etkisiz hale getirmeyi hedefleyen bu aşının artık ABD, Yeni Zelanda, Avustralya gibi çölyak hastalığının yaygın görüldüğü pek çok ülkede çok sayıda hasta üzerinde etkilerinin değerlendirileceği faz 2 çalışmaları başlamıştır. Elbette, söz konusu aşının işe yarayıp yaramadığını anlamak için daha alınması gereken çok uzun bir yol var ama en azından sonuç ne olursa olsun çölyak hastalığının kökten çözümünü sağlamak amacıyla çabaların tüm hızıyla devam ettiğini bilmek güzel ve umut verici. Ancak, ilk aşamada bu aşı, glutensiz diyete devam ederken dışarıda yenilen bir akşam yemeği gibi glutenli kaçamak durumlarında kullanıyor olacaktır. Bu anlamda en azından başlangıçta kızamık, suçiçeği gibi hastalığın gelişmesini önleyecek aşılardan farklı olacağını bilmek gerekir. Diğer bir deyişle bu aşı önleyici değil, tedavi edici bir aşı olacaktır. Yani üzerinde çalışılan bu aşı çölyak hastalığı teşhisi almış bireylerde, bağışıklık sistemi hücrelerinin (T hücresi ismini verdiğimiz hücreler) bozulmuş davranışlarını yeniden eğitim ile düzeltmeye yöneliktir. Bu konuda, gelişmeler web sitemiz üzerinden aktarılıyor olacak.

Kaynaklar:
1.Rossi M. Vaccination and other antigen-specific immunomodulatory strategies in celiac disease. Dig Dis. 2015;33(2):282-9.
2.Daveson AJM, Ee HC, Andrews JM, ve ark. Epitope-Specific Immunotherapy Targeting CD4- Positive T Cells in Celiac Disease: Safety, Pharmacokinetics, and Effects on Intestinal Histology and Plasma Cytokines with Escalating Dose Regimens of Nexvax2 in a Randomized, Double- Blind, Placebo-Controlled Phase 1 Study. EBioMedicine. 2017 Dec;26:78-90.